OKNA SKRZYNKOWE

OKNO BALKONOWE TYPU  SKRZYNKOWE

Okna skrzynkowe, w porównaniu do tradycyjnych, jednoramowych, posiadają ramę-skrzynkę, w której znajdują się dwie oddzielne ramy: zewnętrzna i wewnętrzna. Rama takiego modelu składa się z dwóch elementów: ościeżnicy i krosna, do nich montowane są skrzydła okienne.

Okna skrzynkowe dawne i współczesne różnią się budową i konstrukcją. Stare modele posiadają wąskie skrzydła, szprosy i często lufcik na górze okna. Podczas wymiany okna na nowe układ okna i wewnętrzne podziały się zmieniają, ale estetyka i styl ramy pozostają niezmienione.

Rama okienna złożona jest z ościeżnicy i krosna, do niej mocowane są podwójne skrzydła otwierane do środka. Wymiary i przekroje ramiaków skrzynki zależą od grubości skrzydeł okna. W oknie skrzynkowym, skrzydła zewnętrzne mają zawsze mniejsze wymiary niż skrzydła wewnętrzne.
Na połączeniu skrzydeł w oknach skrzynkowych mocowane są listwy przymykowe. Na dole skrzydeł w oknach skrzynkowych mocowane są okapniki drewniane. Skrzydła w oknach skrzydłowych mocowane są do futryn za pomocą zawiasów wkręcanych.

OKNO TYPU PÓŁSKRZYNKOWE
Odmianą okien skrzynkowych są okna półskrzynkowe. Ich rama złożona jest z ościeżnicy i poziomych elementów krosna zwanych krośniakami bez ramiaków pionowych. Wszystkie skrzydła otwierają się do wewnątrz pomieszczenia. Otóż w przekroju poziomym okno półskrzynkowe niewiele się różni od ościeżnicowego. Z kolei w przekroju pionowym jest budową przypomina okna skrzynkowe. Rama okien półskrzynkowych, złożona jest z ościeżnicy oraz elementów krosna, czyli krośniakami. Natomiast o ile okna skrzynkowe posiadają skrzydła zewnętrzne mniejsze, niż wewnętrzne, o tyle w przypadku półskrzynkowych zewnętrzne i wewnętrzne różnią się pod względem wysokości, ale charakteryzują się taką samą szerokością. Dzięki takiej budowie ten wyjątkowy i dość rzadko spotykany rodzaj okien umożliwia znacznie lepsze doświetlenie pomieszczenia.

OKNO POLSKIE ” OŚCIEŻNICOWE ”

Rama okienna złożona jest z ościeżnicy do której mocowane są podwójne skrzydła – jedno otwierane do środka drugie na zewnątrz. Wymiary i przekroje ramiaków skrzynki zależą od grubości skrzydeł okna. Skrzydła w oknach ościeżicowych mocowane są do futryn za pomocą zawiasów wkręcanych.
Zwykle okna ościeżnicowe stosowane były na niższych kondygnacjach budynków ? aktualnie, ze względu na ich niezbyt dobre parametry w zakresie izolacyjności praktycznie nie są wykorzystywane.

Translate

Facebook

+48818288848